Swetry to niezwykle popularne elementy garderoby – zarówno żeńskiej, jak i męskiej. Królują szczególnie jesienią i zimą, a dobrze dopasowane będą ratunkiem w każdy chłodny dzień. Oczywiście mają być nie tylko funkcjonalne, ale także atrakcyjne i modne. Równie istotna jest ich jakość i materiał. Jak więc wybrać idealny damski sweter? 

Damski sweter – z jakiego powinien być materiału? 

Przede wszystkim niezwykle istotny jest materiał. Coraz więcej ubrań składa się z akrylu, który nie jest wytrzymały, solidny i przyjemny w użytkowaniu. Coraz gorsze włókna syntetyczne nie mają także pozytywnego wpływu na nasze zdrowie. Ich jedyną zaletą jest cena, gdyż są naprawdę tanie. Jednak taka imitacja wełny nie powinna się znajdować w Twojej garderobie. Nie dość, że bardzo szybko ulega uszkodzeniu, to jeszcze ciężko się ją pierze, zatrzymuje wilgoć i bardzo trudno z niej zmyć zapach potu.

Lepszej jakości swetry są wykonane z miękkiej, ciepłej i niezwykle polecanej wełny. Może ona występować w różnym wydaniu, szczególnie godne uwagi są kaszmir, angora i moher. Te materiały o naturalnym włóknie mają właściwości termoizolacyjne, dlatego wspaniale się sprawdzają w chłodne dni. Kaszmir kojarzy się z luksusem, a tak naprawdę nie jest drogi.

Moher jest równie ceniony, ponieważ dodaje naturalnego połysku tkaniną. Możesz też postawić na wygodną i ciepłą bawełnę albo po prostu mieszanki wymienionych materiałów. Ważne, aby było ich przynajmniej 75 procent. 

Jakie swetry są modne? 

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań. Nic dziwnego – każdy chce się prezentować stylowo w zimne dni. Najczęściej kupowane są swetry wkładane przez głowę. Mogą mieć dekolt okrągły lub w serek. 

Coraz popularniejsze jednak są golfy. Wracają do łask – potrafią świetnie podkreślić sylwetkę. Nie zapominaj też o kardiganach, które są bardzo wygodne i poręczne. Pod te rozpinane swetry możesz ubrać modne koszule, podkoszulki, a nawet sukienki. Dzięki temu idealnie skomponujesz swoją garderobę. 

Jak dbać o swoje swetry? 

Jeśli chcesz przez długi czas cieszyć się wygodnymi i modnymi swetrami, pierz je najlepiej ręcznie i na lewej stronie. Jeśli jednak nie możesz sobie na to pozwolić, sprawdzaj dokładnie zalecenia producenta odnośnie do danego modelu np. w jakich stopniach może być prany. Zrezygnuj także z bardzo silnych proszków do prania, ponieważ niszczą elementy garderoby. Zamiast tego zainwestuj w delikatny płyn.

Swetry powinno się kłaść na suszarce, a nie wieszać. Dzięki temu schną szybciej i równomiernie. Jeśli Twoje swetry zaś straciły blask, namocz je w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Kolory znowu odzyskają dawny połysk i kolor.