Już od dłuższego czasu broda wiedzie prym wśród Panów. Chociaż z trudem wracała do łask i kojarzona była z wizerunkiem tak zwanego drwala, obecnie rzadko można na ulicy spotkać mężczyznę bez zarostu. Takie gwiazdy jak George Clooney czy Brad Pitt również szerzą na nią modę. Podstawowe pytanie brzmi – jak dbać o brodę?


Jak dbać o zarost? Podstawa – higiena!

Fundamentem eleganckiej i stylowej brody jest odpowiednia higiena. Jako że broda bardzo często wyłapuje z powietrza wszelakie zapachy i zanieczyszczenia, częste jej mycie jest niezwykle wskazane. Do krótkiego zarostu wystarczy delikatne mydło. W przypadku dłuższego, warto postawić na specjalistyczne kosmetyki do brody. Zawsze wybieraj specyfiki, które zawierają jak najmniej parabenów i innych składników chemicznych typu SLS.

W Twojej kosmetyczce powinny znaleźć się jeszcze inne preparaty, takie jak np. tonik do twarzy. Działa on zbawiennie na skórę, łagodzi podrażnienia i regeneruje mikrouszkodzenia np. od golenia. Redukuje też uczucie swędzenia, w początkowej fazie przygody z zarostem. Wosk pszczeli, zawarty w toniku, ułatwia zapanowanie nad brodą, która bywa problematyczna. 

Szczotkowanie brody

Korzystny zabieg, do którego nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu. Zwykła szczotka lub grzebień doskonale radzą sobie z zarostem. Krótka broda zaś pokocha kartacz. Istotny jest też rodzaj włosia. Specjaliści polecają twarde włosie dzika. Działa korzystnie na złuszczenie martwego naskórka i ukrwienie skóry – doskonale nadaje się do rozczesania każdej brody. Jeśli jednak masz wrażliwą skórę, wybierz łagodniejsze włosie dzika z domieszką nylonu.

Specjalny olejek do brody

Jest to doskonały kosmetyk do odżywienia skóry i zarostu. Nie dość, że jest niezwykle łatwy w użyciu, jest również niesamowicie wydajny. Kilka kropel wystarczy, aby broda była odpowiednio nawilżona na cały dzień. Olejek zapobiega rozdwajaniu końcówek i chroni przed przesuszeniem. Tworzy również swoistą barierę przed zapachami i zanieczyszczeniami z otoczenia. Olejki do brody często zawierają dodatki w postaci różnego rodzaju substancji zapachowych, więc możesz wybrać odpowiedni zapach dla siebie. 

– Istnieje wiele różnych zapachów i każdy jest w stanie odnaleźć ten najlepiej pasujący. Latem najczęściej wybieramy nutę morską lub cytrusową, natomiast zimą królują zapachy drzewne i leśne – mówi Karolina Teodorska z Barberian Academy & Barber Shop.

Barber – magiczne dłonie!

Raz na 3 tygodnie warto umówić się do barbera, który przytnie brodę oraz nada jej odpowiedni kontur. Wielu specjalistów w tej dziedzinie, dopasowuje brodę nie tylko do twarzy, ale również do osobowości.

Dieta i geny – jaki mają wpływ na brodę?

Tak to prawda – dieta ma wpływ na brodę. Produkty bogate w białko są doskonałym wyborem dla Panów, którzy marzą o zdrowej i gęstej brodzie. W związku z tym warto jeść dużo ryb, jaj i fasoli. Suplementacja również jest jak najbardziej wskazana. Warto wybrać biotynę, która utrzymuje włosy w najlepszej kondycji. Nie rezygnuj również z owoców i warzyw, mają one mnóstwo witamin! Oczywiście, zdecydowanie łatwiej zapuszczać brodę mają Panowie, których ojcowie i dziadkowie mieli predyspozycje do zdrowej i gęstej brody. Geny mają ogromny wpływ na zarost.