Zima nie jest łatwym okresem dla skóry – szczególnie twarzy. Centralne ogrzewanie, suche powietrze, mróz i przenikliwy wiatr, to dla niej nie lada wyzwanie. Spadek temperatury wiąże się z tym, że ochronna warstwa lipidowa twarzy staje się coraz cieńsza. Skutkiem jest utrata wody – nawet większa niż w wakacyjne dni. Koniec końców skóra jest przesuszona, podrażniona, a nawet może być odmrożona. Jak więc chronić ją przed zgubnymi skutkami zimowej pory? 

Jak ochronić skórę przed mrozem? 

Na szkodliwe skutki zimowych czynników są narażeni wszyscy. Niestety, najgorzej odczuwają to osoby, które mają wrażliwą cerę lub borykają się z atopowym zapaleniem skóry. Na negatywne działanie mrozu jest wystawiona nie tylko twarz, ale też inne części ciała, w tym dłonie. Jak więc radzić sobie w tej sytuacji?

Dobierz odpowiednie kremy do twarzy 

Zimą warto używać kremów o wysokiej zawartości lipidów, tak by naturalnie regenerować skórę. Ponadto tworzą one skuteczną warstwę izolacyjną, która chroni przed mrozem. Dobierz krem odpowiednio do rodzaju swojej cery. Przy suchej najlepiej się sprawdzą tłuste, do naczyniowej wzmacniające, które są bogate w witaminę K i C. Warto też postawić na kremy z zawartością kasztanowca czy arniki. Do cery tłustej idealnym rozwiązaniem będą kremy normalizujące. 

Unikaj kosmetyków, które wysuszają skórę

Zrezygnuj z kosmetyków z zawartością detergentów i znacznej ilości alkoholu. Najlepszym rozwiązaniem będą olejki, mleczka i płyny micelarne. Dzięki nim nie tylko zadbasz o odpowiednie nawilżenie skóry, ale też pozbędziesz się męczącego uczucia napięcia. 

Dbaj o dłonie 

Niestety, ale są narażone na szkodliwy mróz tak samo, jak twarz. Na rynku znajdziesz mnóstwo bardzo skutecznych kremów, w tym nawilżających i odżywczych. Warto je stosować po każdym umyciu rąk. Pamiętaj też, by nie wychodzić na dwór z wilgotnymi dłońmi. To szybka droga do przesuszeń, a nawet odmrożeń. 

Nie zapomnij o głowie i małżowinach usznych

Chociaż najbardziej się skupiamy na twarzy i dłoniach, skóra głowy i uszy są równie istotne. Krwawiące pęknięcia są bardzo bolesne i wyglądają nieestetycznie. Warto smarować małżowiny tłustym kremem ochronnym. Głowa zaś powinna być chroniona nakryciem np. czapką. Mróz osłabia cebulki włosów, co powoduje ich wypadanie. 

Warto też pamiętać o ogólnej ochronie przed przesuszeniem skóry. Stosuj nawilżacze powietrza, unikaj też gorących i długich kąpieli. Równie pomocne są balsamy do ciała, które skutecznie nawilżają i regenerują skórę.